Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Αγωγή Υγείας

Αγωγή Υγείας

Υπεύθυνος Αγωγής Υγείας:  Χρυσοστομίδης Πέτροςagogi

Τηλ.Επικ.:  2104120913, 6977434485
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Πρόσκληση για Συμμετοχή σε Ημερίδα με τίτλο: «Ψυχική Υγεία και Συναισθηματική Ανάπτυξη Παιδιών και Εφήβων»

H Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια του Υπεύθυνου Αγωγής Υγείας, σε συνεργασία με την Εταιρεία Ψυχοκοινωνικών Μελετών/ “Πλόες” διοργανώνει επιμορφωτική ημερίδα με τίτλο: «Ψυχική Υγεία και Συναισθηματική Ανάπτυξη Παιδιών και Εφήβων».

Θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 10/3/2020 (17:00-20:00) στο 1ο Ειδικό Δ.Σ. Δραπετσώνας και απευθύνεται σε όλους/ες τους/τις εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων, στο ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό και ειδικό βοηθητικό προσωπικό και στους σχολικούς ψυχολόγους της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη σκοποθεσία της Ημερίδας, την ημερομηνία και τον τόπο διεξαγωγής, τις/τους εισηγήτριες/εισηγητές και το Πρόγραμμα δείτε τη σχετική συνημμένη Πρόσκληση.

Πρόσκληση Ημερίδα "Ψυχική Υγεία και Συναισθηματική Ανάπτυξη Παιδιών και Εφήβων"

Σεμινάριο Αγωγής Υγείας "KIDS SAVE LIVES-Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές"

Η  Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά δια του Υπεύθυνου Αγωγής Υγείας διοργανώνει  επιμορφωτικό σεμινάριο (με πρακτική εξάσκηση) Πρώτων Βοηθειών με τίτλο: «KIDS SAVE LIVES-Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές» σε συνεργασία με τον Ανθρωπιστικό Οργανισμό «KIDS SAVE LIVES-ΤΑΠΑΙΔΙΑ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ» και την Ελληνική Εταιρεία Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας (ΕΕΕΠΦ).
Για περισσότερες πληροφορίες (Σκοποθεσία Σεμιναρίου, σύνδεσμος για συμπλήρωση φόρμας Συμμετοχής, ημερομηνία και τόπος διεξαγωγής, εμψυχωτές, Πρόγραμμα) δείτε τη σχετική συνημμένη Πρόσκληση.

Πρόσκληση Σεμινάριο ΑΥ «KIDS SAVE LIVES-Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές»

Πρόσκληση εκπαιδευτικών για συμμετοχή στο Βιωματικό Εργαστήρι με τίτλο "Η ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ", Τα πρώτα βήματα άσκησης στη Δημοκρατία

Σας ενημερώνουμε ότι η Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά δια των Υπευθύνων Αγωγής Υγείας και Πολιτιστικών Θεμάτων διοργανώνει, σε συνεργασία με τον κο Μόσχο Γιώργο, νομικό, Συνήγορο του Παιδιού για δεκαπέντε περίπου έτη (2003-2018) και την κα Καλησώρα Ασπασία, εκπαιδευτικό Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, βιωματικό εργαστήρι με τίτλο:

«Η Συνέλευση των Παιδιών», τα πρώτα βήματα άσκησης στη δημοκρατία.

Το Βιωματικό Εργαστήρι θα διεξαχθεί στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά «Ουρουγουάη» την Πέμπτη 6 Φεβρουαρίου 2020 από τις 17:00-20:00. Δηλώσεις συμμετοχής έως και την Τρίτη 4 Φεβρουαρίου 2020.

Για περισσότερες πληροφορίες (Σκοποθεσία Εργαστηρίου, εμψυχωτές-συνοπτικά βιογραφικά στοιχεία, εκπαιδευτικό υλικό και οδηγός-εγχειρίδιο, σύνδεσμος "φόρμας" εκδήλωσης ενδιαφέροντος συμμμετοχής) δείτε αφενός τη σχετική συνημμένη Πρόσκληση με αρ. Πρωτ 1905/29-01-2020, αφετέρου το έτερο συνημμένο αρχείο (pdf).

Η Συνέλευση Των Παιδιών_Πρόσκληση Εκπαιδευτικών

Η ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ_Μόσχος Γιώργος & Καλησώρα Ασπασία

Διημερίδα Αγωγής Υγείας "Παιδιά σε Κίνδυνο: Ο Ρόλος του Σχολείου στην Προάσπιση των Δικαιωμάτων του Παιδιού"

Η  Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά, δια του Υπεύθυνου Αγωγής Υγείας, σε συνεργασία με τις Δ/νσεις  Π.Ε. Α’, Β’ Γ’ Δ’, Δυτ. Αττικής, τις  Διευθύνσεις Δ.Ε.  Γ’, Δ’, Δυτ. Αττικής,  Πειραιά, μέσω των αντίστοιχων Υπευθύνων Αγωγής Υγείας, και σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιούσυνδιοργανώνουν  Διημερίδα με θέμα:

"Παιδιά σε Κίνδυνο: Ο Ρόλος του Σχολείου στην Προάσπιση των Δικαιωμάτων του Παιδιού".

Για περισσότερες πληροφορίες (Σκοποθεσία Διημερίδας, ημερομηνία και τόπος διεξαγωγής, Πρόγραμμα) δείτε το σχετικό συνημμένο αρχείο.

Συμμετέχουσες/Συμμετέχοντες στο Βιωματικό Σεμινάριο "ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ"

Σας ενημερώνουμε ότι όσες/όσοι εκπαιδευτικοί εκδήλωσαν σχετικό ενδιαφέρον,  θα συμμετάσχουν στο τριήμερο βιωματικό σεμινάριο Αγωγής Υγείας με θέμα «Βήματα για τη Ζωή: Πρόγραμμα Ατομικών και Κοινωνικών Δεξιοτήτων για παιδιά Νηπιαγωγείου, Α’ &  Β’ τάξεων Δημοτικού», το οποίο διοργανώνει η Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά δια του Υπεύθυνου Αγωγής Υγείας σε συνεργασία με τον ΣΕΕ Εκπαίδευσης για την Αειφορία  του 6ου ΠΕ.ΚΕ.Σ. Αττικής κο Αχιλλέα Μανδρίκα.

Δείτε σχετικά το συνημμένο αρχείο.

Συμμετέχουσες/Συμμετέχοντες στο Σεμινάριο ΑΥ "ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ"

Βιωματικό Σεμινάριο Αγωγής Υγείας "ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ"

Σας ενημερώνουμε ότι η Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά δια του Υπεύθυνου Αγωγής Υγείας διοργανώνει, σε συνεργασία με τον ΣΕΕ Εκπαίδευσης για την Αειφορία του 6ου ΠΕ.ΚΕ.Σ. Αττικής κο Αχιλλέα Μανδρίκα, τριήμερο βιωματικό σεμινάριο Αγωγής Υγείας με θέμα: «Βήματα για τη Ζωή: Πρόγραμμα Ατομικών και Κοινωνικών Δεξιοτήτων για παιδιά Νηπιαγωγείου, Α' & Β' τάξεων Δημοτικού».

Για περισσότερες πληροφορίες (σκοποθεσία Προγράμματος, εισηγητές/εμψυχωτές Σεμιναρίου, χρόνο & τόπος διεξαγωγής, Πρόγραμμα) δείτε το συνημμένο αρχείο.

Σεμινάριο Αγωγής Υγείας ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ

Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Αγωγή Υγείας