Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Αγωγή Υγείας

Αγωγή Υγείας

Υπεύθυνος Αγωγής Υγείας:  Χρυσοστομίδης Πέτροςagogi

Τηλ.Επικ.:  2104120913, 6977434485
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ 2017-18

ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ   ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΝΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ (με ευθύνη της/του Διευθύντριας/ντή, Προϊσταμένης/νου) ΜΕΧΡΙ ΔΕΥΤΕΡΑ 27/11/2017 ΜΌΝΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΣΤΟ E-MAILΑυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  ΚΑΙ ΘΑ   ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΒΙΒΑΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ.

1. Εγκύκλιο Σχολ. Δραστηριοτήτων ΥΠΠΕΘ, 2017-18

2. Οδηγίες υποβολής προγραμμάτων Σχολ. Δραστηριοτήτων για την Α/θμια Εκπ/ση (Περιβαλλοντική Αγωγή, Αγωγή Υγείας, Πολιτιστικά Θέματα).

3. Συνολικός πίνακας προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων

4. Προδιαγραφές συμπλήρωσης της παιδαγωγικής διαδικασίας ενός προγράμματος

5. Ενδεικτική θεματολογία των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων

6. Έντυπο υποβολής σχεδίου προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

7. Έντυπο υποβολής σχεδίου προγράμματος Αγωγής Υγείας

8. Έντυπο  υποβολής σχεδίου προγράμματος Πολιτιστικών Θεμάτων

Πρόσκληση Εκπαιδευτικών για Συμμετοχή στο Εισαγωγικό Σεμινάριο Σχολικών Δραστηριοτήτων

Η Διεύθυνση Α/θμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια των  Υπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Πολιτιστικών Θεμάτων, Αγωγής Υγείας,   διοργανώνει σεμινάριο με θέμα: «Σχεδιασμός και Υλοποίηση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων». Σκοπός του σεμιναρίου είναι η ανάδειξη της σπουδαιότητας των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων στη σχολική κοινότητα και την ανάλυση των παραμέτρων που πρέπει να λάβουν υπόψη τους οι εκπαιδευτικοί κατά την υλοποίηση των ως άνω Προγραμμάτων.

Σεμινάριο Αγωγής Υγείας με θέμα "Τα Συναισθήματα στη Σχολική Ζωή μέσω της Τέχνης"

H Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά δια του Υπεύθυνου Αγωγής Υγείας διοργανώνει σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Π.Ε. Γ’ Αθήνας, βιωματικό εισαγωγικό σεμινάριο Αγωγής Υγείας με θέμα: «Τα συναισθήματα στη σχολική ζωή μέσω της τέχνης».Το σεμινάριο θα διεξαχθεί στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Αιγάλεω (Λεωφ. Θηβών και Ιερολοχιτών 1) το Σάββατο 17 Ιουνίου 2017 από 09:00 έως 14:00 και απευθύνεται σε όλες/ους τις/τους εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά.

Σεμινάριο Αγωγής Υγείας_Τα Συναισθήματα στη Σχολική Ζωή μέσω της Τέχνης

Σεμινάριο Αγωγής Υγείας με θέμα "Παιδαγωγική Φρενέ: Αρχές και Τεχνικές για την Κοινωνική, Συναισθηματική και Γνωστική Ανάπτυξη των Παιδιών στο Σχολείο της Κοινότητας"

H Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά δια του Υπεύθυνου Αγωγής Υγείας διοργανώνει, σε συνεργασία με την παιδαγωγική ομάδα για τη διάδοση της παιδαγωγικής Φρενέ στην Ελλάδα «Το Σκασιαρχείο - Πειραματικοί ψηλαφισμοί για ένα Σχολείο της Κοινότητας», την Διεύθυνση Π.Ε. Γ’ Αθήνας και την Διεύθυνση Δ.Ε. Πειραιά, σεμινάριο Αγωγής Υγείας με θέμα: «Παιδαγωγική Φρενέ: Αρχές και τεχνικές για την κοινωνική, συναισθηματική και γνωστική ανάπτυξη των παιδιών στο Σχολείο της Κοινότητας».

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί κατά το συνημμένο πρόγραμμα στο 1ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Πειραιά το Σάββατο 10 Ιουνίου 2017 από τις 09:00 έως 14:00 και απευθύνεται σε όλες/ους τις/τους εκπαιδευτικούς των Δημοτικών Σχολείων και των Νηπιαγωγείων της Διεύθυνσης Π.Ε. Πειραιά.

Σεμινάριο Αγωγής Υγείας_Παιδαγωγική Φρενέ για ένα Σχολείο της Κοινότητας

Βιωματικό Σεμινάριο Δεξιότητες για Παιδιά Δημοτικού

H Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά δια του Υπεύθυνου Αγωγής Υγείας διοργανώνει βιωματικό σεμινάριο Αγωγής Υγείας με θέμα: «Δεξιότητες για παιδιά Δημοτικού». Πρόκειται για εκπαιδευτικό υλικό που είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων για τα Δημοτικά Σχολεία και αποτελεί ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα πρόληψης, προαγωγής της υγείας και προστασίας του παιδιού του Δημοτικού. Το σεμινάριο θα διεξαχθεί στον χώρο του Κέντρου Πρόληψης «Οδοιπορικό» (Κρυστάλλη 49, Περιστέρι) και περιλαμβάνει έξι συναντήσεις (επισυνάπτεται το αναλυτικό πρόγραμμα του σεμιναρίου). Περιορισμένος αριθμός συμμετοχών λόγω του βιωματικού χαρακτήρα.

Πρόσκληση Εκπαιδευτικών

Δεξιότητες για Παιδιά Δημοτικού