Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Αγωγή Υγείας

Αγωγή Υγείας

Υπεύθυνος Αγωγής Υγείας:  Χρυσοστομίδης Πέτροςagogi

Τηλ.Επικ.:  2104120913, 6977434485
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Βιωματικό Σεμινάριο Αγωγής Υγείας "ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ"

Σας ενημερώνουμε ότι η Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά δια του Υπεύθυνου Αγωγής Υγείας διοργανώνει, σε συνεργασία με τον ΣΕΕ Εκπαίδευσης για την Αειφορία του 6ου ΠΕ.ΚΕ.Σ. Αττικής κο Αχιλλέα Μανδρίκα, τριήμερο βιωματικό σεμινάριο Αγωγής Υγείας με θέμα: «Βήματα για τη Ζωή: Πρόγραμμα Ατομικών και Κοινωνικών Δεξιοτήτων για παιδιά Νηπιαγωγείου, Α' & Β' τάξεων Δημοτικού».

Για περισσότερες πληροφορίες (σκοποθεσία Προγράμματος, εισηγητές/εμψυχωτές Σεμιναρίου, χρόνο & τόπος διεξαγωγής, Πρόγραμμα) δείτε το συνημμένο αρχείο.

Σεμινάριο Αγωγής Υγείας ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ

Σεμινάριο Αγωγής Υγείας για το εκπαιδευτικό υλικό του Ευρωπαϊκού Προγράμματος «Preparing, Enhancing, Participating, Educating, Informing -Pr.E.P.E.I.»

Σας ενημερώνουμε πως η Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά δια του Υπεύθυνου Αγωγής Υγείας διοργανώνει, σε συνεργασία με τον Σύλλογο "Το Χαμόγελο του Παιδιού",  βιωματικό σεμινάριο  με στόχο τη γνωριμία με το εκπαιδευτικό υλικό του Ευρωπαϊκού Προγράμματος «Preparing, Enhancing, Participating, Educating, Informing - Pr.E.P.E.I.» και την αξιοποίησή του ως μια θετική προσέγγιση στην προαγωγή της προστασίας του παιδιού, σε θέματα που σχετίζονται με την ενδοσχολική βία και τον εκφοβισμό.

Για περισσότερες πληροφορίες (ημερομηνίες και τόπος διεξαγωγής, Σκοποθεσία, Πρόγραμμα, Εμψυχωτές Σεμιναρίου) δείτε το συνημμένο αρχείο.

Βιωματικό Σεμινάριο ΑΥ με θέμα την Πρόληψη στην ενδοσχολική βία

Βιωματικό Σεμινάριο Αγωγής Υγείας με θέμα "Μεταφέροντας το μήνυμα" της εθελοντικής αιμοδοσίας

Σας ενημερώνουμε πως η Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά δια του Υπεύθυνου Αγωγής Υγείας διοργανώνει, σε συνεργασία με το Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας και τη Διεύθυνση Γ' Αθηνας, βιωματικό σεμινάριο  με θέμα: "Μεταφέροντας το μήνυμα της εθελοντικής αιμοδοσίας".

Βιωματικό Σεμινάριο Αγωγής Υγείας_Μεταφέροντας το Μήνυμα της εθελοντικής αιμοδοσίας

Βιωματικό Σεμινάριο Αγωγής Υγείας "Δεξιότητες για παιδιά Δημοτικού"

Σας ενημερώνουμε πως η Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά δια του Υπεύθυνου Αγωγής Υγείας διοργανώνει, σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Οδοιπορικό» του Δήμου Περιστερίου, βιωματικό σεμινάριο Αγωγής Υγείας με θέμα: «Δεξιότητες για παιδιά Δημοτικού».
Για περισσότερες πληροφορίες (ημερομηνίες και τόπος διεξαγωγής, Σκοποθεσία, Πρόγραμμα, Εμψυχώτρια Σεμιναρίου) δείτε το σχετικό συνημμένο αρχείο.

Δεξιότητες για παιδιά Δημοτικού_Βιωματικό Σεμινάριο ΑΥ

Διήμερη Επιμόρφωση-Βιωματικά Εργαστήρια με θέμα «Ρητορική και Δημοκρατική παιδεία: Διδακτικές Προτάσεις και Εφαρμογές στο Αναλυτικό Πρόγραμμα και στα Καινοτόμα Προγράμματα»

Η Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά, δια των Υπευθύνων Πολιτιστικών Θεμάτων και  Αγωγής Υγείας, το Ράλλειο Γυμνάσιο Θηλέων Πειραιά και η Ελληνική Ένωση  για την Προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση διοργανώνουν βιωματικά  εργαστήρια με θέμα: «Ρητορική και Δημοκρατική παιδεία: Διδακτικές Προτάσεις και Εφαρμογές στο Αναλυτικό Πρόγραμμα και στα Καινοτόμα Προγράμματα». Τα βιωματικά εργαστήρια, συνολικής διάρκειας έντεκα (11) ωρών, θα  πραγματοποιηθούν στις 2 και 3 Νοεμβρίου 2018 στο Ράλλειο Γυμνάσιο  Θηλέων Πειραιά.

Αιτήσεις συμμετοχής έως και την Τετάρτη 31/10/2018.

1. Πρόσκληση Διήμερη Επιμόρφωση-Ρητορική και Δημοκρατική Παιδεία
2. Πρόγραμμα διήμερης επιμόρφωσης

ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ & ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΜΕ ΘΕΜΑ: «ΥΓΙΗ ΠΑΙΔΙΑ-ΥΓΙΗΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ»

Η Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά δια των Υπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Αγωγής Υγείας διοργανώνει, σε συνεργασία με το WWF Ελλάς, επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: «Υγιή Παιδιά-Υγιής Πλανήτης».Το σεμινάριο αφορά τη με βιωματικό τρόπο παρουσίαση του ομότιτλου και εγκεκριμένου από το ΥΠ.Π.Ε.Θ. εκπαιδευτικού υλικού του WWF Ελλάς που επικεντρώνεται στη βιώσιμη διατροφή με κεντρικό μήνυμα: «ό,τι είναι καλό για την υγεία σου είναι καλό και για τον πλανήτη». Σχετικά δείτε το συνημμένο αρχείο.

Βιωματικό Σεμινάριο "Υγιή Παιδιά Υγιής Πλανήτης"

Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Αγωγή Υγείας