Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Περιβαλλοντική Εκπση

Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Υπεύθυνος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης: Βούλγαρης Γεώργιος periv1

Τηλ.Επικ.:  2104120913
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΓΚΡΙΣΕΙΣ 2020-2021

Έγκριση εκπαιδευτικού προγράμματος του Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης MEDIES (Mediterranean Education Initiative for Environment and Sustainability), για τις σχολικές μονάδες της Α/θμιας και της Β’/θμιας Εκπ/σης

Έγκριση του 4ου Μαθητικού Διαγωνισμού με τίτλο: «Bravo Schools-Δημιουργούμε έναν καλύτερο κόσμο» για το σχολικό έτος 2020-21.                             Παράρτημα

Ενημέρωση σχετικά με την έγκριση υλοποίησης εκπαιδευτικών προγραμμάτων/υλικών

Έγκριση εκπαιδευτικού προγράμματος «in action for a better world– Δημιουργούμε έναν καλύτερο κόσμο»

Έγκριση Πανελληνίου μαθητικού διαγωνισμού «Κανόνες για την ασφάλεια στη θάλασσα και την παραλία» σε Δημοτικά Σχολεία

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ 2020-2021

19208 23-10-2020 Διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα την παγίδευση και το εμπόριο άγριων πουλιών

Πρόγραμμα σεμιναρίου

20781 Διοργάνωση σεμιναρίου με θέμα «Αντισεισμική Προστασία Σχολικών Μονάδων και Πρόληψη-Διαχείριση Ψυχολογικών Επιπτώσεων »

20782 Διαδικτυακό σεμινάριο με τίτλο «Πλαστικά μετά τη χρήση; Η θέση τους στο μπλε κάδο, μακριά απ’ τη γαλάζια θάλασσα»

Έγκριση εκπαιδευτικού προγράμματος «Πλαστικά μετά τη χρήση; Η θέση τους στο μπλε κάδο, μακριά απ’ τη γαλάζια θάλασσα»

21541 Νέα ημερομηνία του διαδικτυακού σεμιναρίου Πλαστικά μετά τη χρήση

23682  Διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: «Από την Κλιματική Αλλαγή στην Κλιματική Κρίση. Ψηφιακά εκπαιδευτικά εργαλεία για την Κλιματική Εκπαίδευση: “Cli.c.k. for Schools”»

303 7-1-2021  Διαδικτυακό σεμινάριο Σχολικών Δραστηριοτήτων με τίτλο "Αλφαβητάρι Οικονομικών"

2691  19-2-2021 Πρόσκληση σε εξ αποστάσεως επιμορφωτική ημερίδα με τίτλο «Εκπαίδευση για την κλιματική   αλλαγή: μια επείγουσα εκπαίδευση

ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ 2691 Πρόσκληση σε εξ αποστάσεως επιμορφωτική ημερίδα με τίτλο «Εκπαίδευση για την κλιματική   αλλαγή: μια επείγουσα εκπαίδευση

ΔΙΚΤΥΑ ΚΠΕ 2020-2021

Ενημέρωση και πρόσκληση συμμετοχής Σχ. μονάδων στο Εθνικό και Ευρωπαϊκό Θεματικό Δίκτυο «Κάστρα ο τόπος το ορίζει και ο άνθρωπος το χτίζει» που συντονίζει το ΚΠΕ Μολάων

Αίτηση συμμετοχής στο Εθνικό και Ευρωπαϊκό Θεματικό Δίκτυο «Κάστρο ο τόπος το ορίζει και ο άνθρωπος το χτίζει» που συντονίζει το ΚΠΕ Μολάων

161795_2020 Έγκριση ανανέωσης του Εθνικού Θεματικού Δικτύου «Κάστρο, ο τόπος το ορίζει και ο άνθρωπος το χτίζει»

161798_2020 Έγκριση ανανέωσης του Ευρωπαϊκού Θεματικού Δικτύου «Κάστρο, ο τόπος το ορίζει και ο άνθρωπος το χτίζει»

Πρόσκληση συμμετοχής του Εθνικού Θεματικού Δικτύου Π.Ε. "ΕΛΙΑ"

Πρόσκληση συμμετοχής σχολικών ομάδων στο Εθνικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Βιώσιμη Πόλη: η πόλη ως πεδίο εκπαίδευσης για την αειφορία»

Πρόσκληση συμμετοχής στην συντονιστική επιτροπή και στην παιδαγωγική ομάδα του Εθνικού Θεματικού Δικτύου «Η πόλη, η κατοικία και το φυσικό περιβάλλον στην αρχαία και πρόσφατη παράδοση» που συντονίζει το ΚΠΕ Φιλίππων

Αίτηση συμμετοχής στην συντονιστική επιτροπή και στην παιδαγωγική ομάδα του Εθνικού Θεματικού Δικτύου «Η πόλη, η κατοικία και το φυσικό περιβάλλον στην αρχαία και πρόσφατη παράδοση»

19801 30-10-2020  Πρόσκληση συμμετοχής στην συντονιστική επιτροπή και στην παιδαγωγική ομάδα των Ε.Θ.Δ.  του ΚΠΕ Στυλίδας - Υπάτης

Αίτηση συμμετοχής ΕΘΔ ΚΠΕ Στυλίδας - Υπάτης Γεωπεριβαλλοντικά

Αίτηση συμμετοχής ΕΘΔ ΚΠΕ Στυλίδας - Υπάτης  Κλιματικές αλλαγές

Πρόσκληση συμμετοχής στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο του ΚΠΕ Παρανεστίου- Υπάιθρια ζωή και Περιβαλλοντική εκπαίδευση.

Έγκριση ανανέωσης του Διεθνούς Θεματικού Δικτύου - Χρυσοπράσινο φύλλο

Δραστηριότητες του ΕΘΔ Κάστρων με αφορμή το ιωβηλαίο της Επανάστασης του 1821

Προκήρυξη του σεμιναρίου με θέμα «Τα Πετρογέφυρα στο χρόνο» που οργανώνει το ΚΠΕ Μακρινίτσας.

Πρόσκληση σε διαδικτυακό διήμερο σεμινάριο του Δικτύου Π.Ε. «Τουρισμός και περιβάλλον» με τίτλο: «Φυσικοί κίνδυνοι και τουρισμός. Αντιμετώπιση και προστασία»

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΤΗΛΕΗΜΕΡΙΔΑ ΓΕΩΠΑΡΚΑ

Το ΚΠΕ Ανωγείων  σε συνεργασία με το ΚΠΕ  Ιεράπετρας-Νεάπολης και το ΚΠΕ Ευεργέτουλα στο πλαίσιο του Εθνικού Θεματικού Δίκτυου Π.Ε. του ΚΠΕ Ανωγείων με θέμα: «Ψηλαφώντας τη μνήμη της γης μέσα από τη γεωποικιλότητα, τα Γεωπάρκα και τις ανθρωπογενείς δραστηριότητες», διοργανώνουν  μία  επιμορφωτική τηλε-ημερίδα σε συνεργασία με το Γεωπάρκο του Ψηλορείτη και το Γεωπάρκο της Σητείας  για τους εκπαιδευτικούς του Δικτύου, για εκπαιδευτικούς της εμβέλειάς των ΚΠΕ. Το θέμα της τηλε-ημερίδας είναι «Η Εκπαιδευτική Αξία των Γεωπάρκων». Θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 30 Ιουνίου 2020 και στις 6.00-8.00 το απόγευμα.

Η τηλε-ημερίδα  θα υλοποιηθεί μέσω πλατφόρμας σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που θέλουν να συμμετάσχουν να υποβάλλουν αίτηση στην ηλεκτρονική φόρμα υποβολής αίτησης παρακολούθησης παρακάτω  https://forms.gle/WFUNzqcArrsxvYq4A    μέχρι την Κυριακή 28 Ιουνίου, ώστε να τους αποσταλεί ο σχετικός σύνδεσμος με τον οποίο θα εισέλθουν στην πλατφόρμα.

Έγγραφο ΚΠΕ Ανωγείων

Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Περιβαλλοντική Εκπση