Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Περιβαλλοντική Εκπση

Περιβαλλοντική Εκπαίδευση

Υπεύθυνος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης: Βούλγαρης Γεώργιος periv1

Τηλ.Επικ.:  2104120913
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ

ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Η Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά , μέσω των Υπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Πολιτιστικών Θεμάτων, διοργανώνει σεμινάριο με θέμα:

«Υπαίθριοι Δημόσιοι Αστικοί χώροι - ΑναΖΗΤΩντας την ποιότητα ζωής»

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2018 (10.00 – 14.00) στην αίθουσα εκδηλώσεων του 33ου Δ.Σ. Πειραιά.

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί, που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν, να αποστείλουν τη συνημμένη αίτηση συμμετοχής, μέχρι την Πέμπτη 21-12-2017 στο emailπου αναγράφεται στην αίτηση.

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ: Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΕ ΘΕΜΑ "Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ"

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελευσίνας οργανώνει επιμορφωτικό σεμινάριο στις 9 Δεκεμβρίου 2017 σε συνεργασία με τους Υπεύθυνους Π.Ε. των ΔΠΕ Γ΄ Αθήνας, Δυτ. Αττικής και Πειραιά και ΔΔΕ Β΄ και Γ΄ Αθήνας και Δυτ. Αττικής με θέμα «Η “τέχνη” της ομάδας στην εκπαίδευση για το περιβάλλον και την αειφορία».

Οι εκπαιδευτικοί στόχοι του σεμιναρίου είναι :

• Η αναγνώριση της αξίας της λειτουργίας των ομάδων στην εκπαίδευση για το περιβάλλον και την αειφορία
  • Η εξοικείωση με τα βήματα και τους κανόνες κτισίματος μιας ομάδας
  • Η αναγνώριση της σπουδαιότητας της ομάδας και της συνεργασίας μεταξύ των μελών για την επίτευξη κοινών στόχων

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί στους χώρους του ΚΠΕ στις 9 Δεκεμβρίου 2017.

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΡΥΠΑΝΣΗ

14636 ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΔΙΗΜΕΡΟΥ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΙΑ ΡΥΠΑΝΣΗ3 ΑΦΙΣΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

Η Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Π.Ε. Α΄, B΄, Γ΄, Δ΄ Αθήνας, Ανατολικής & Δυτικής Αττικής, μέσω των Υπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, διοργανώνει διήμερο σεμινάριο 15 διδακτικών ωρών για 120 εκπαιδευτικούς και των 7 Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης με θέμα:

“Αργοσαρωνικός, η θάλασσά μας- το παρόν και το μέλλον της”

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στις 3 & 4 Νοεμβρίου 2017 στο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Νεότητας Αγίου Κοσμά(Αίθουσα πολλαπλών χρnσεων)

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί να δηλώσουν συμμετοχή μέχρι την Τρίτη 31 Οκτωβρίου στον σύνδεσμο https://tinyurl.com/saronikos

Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Περιβαλλοντική Εκπση