Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Πολιτιστικά

Πολιτιστικά

Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων: Αρβανιταντώνη ΒάσωimagesPo

Τηλ.Επικ.: 2104120913
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

20091 Διαδικτυακό σεμινάριο Πολιτιστικών Θεμάτων «Κουκλοπαίζουμε 2020»

H Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά και  οι Διευθύνσεις Π.Ε. Α’, Β’, Γ’, Δ΄ Αθήνας, Ανατολικής Αττικής και  Δυτικής Αττικής, δια των Υπευθύνων Πολιτιστικών Θεμάτων, σε συνεργασία  με το Εικαστικό Θέατρο Κούκλας «Πράσσειν Άλογα», και το Δίκτυο για το  Θέατρο στην Εκπαίδευση, διοργανώνουν σεμινάριο εξ αποστάσεως, για την  κατασκευή και την αξιοποίηση θεατρικής κούκλας στο σχολείο, με τίτλο:  «Κουκλοπαίζουμε 2020»
Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2020 και ώρες  17:30 – 20:30 μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας Webex.
Οι ενδιαφερόμενες/οι εκπαιδευτικοί παρακαλούνται να συμπληρώσουν την  ηλεκτρονική φόρμα που αναγράφεται στο επισυναπτόμενο έγγραφο μέχρι την  Πέμπτη, 12 Νοεμβρίου 2020.

20091 Διαδικτυακό σεμινάριο Πολιτιστικών Θεμάτων «Κουκλοπαίζουμε 2020»

18651 Α. ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ "1821-2021 ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΠΗΓΕΣ" - B. ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΟ 1821

Α. Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά και οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Α’, Β’, Γ΄, Δ΄ Αθήνας, Ανατολικής Αττικής , Δυτικής Αττικής  και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γ΄, Δ΄ Αθήνας, Δυτικής Αττικής και Πειραιά, δια των Υπευθύνων Πολιτιστικών Θεμάτων, με αφορμή την Επέτειο των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821, διοργανώνουν εξ αποστάσεως ημερίδα με θέμα: «1821 -2021: Αξιοποίηση ψηφιακών πηγών στην Α/θμια και τη Β/θμια Εκπαίδευση».Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2020, κατά τις ώρες 17:00-20:00, μέσω της πλατφόρμας Webex, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Νεότερης Πολιτιστικής Κληρονομιάς , τη Βιβλιοθήκη της Βουλής, τα Γενικά Αρχεία του Κράτους, το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο, το Πρόγραμμα Κέντρου Έρευνας για τις Ανθρωπιστικές Επιστήμες (ΚΕΑΕ) ,  το Ίδρυμα Λαμπράκη, τον Όμιλο για την Ιστορική Εκπαίδευση (ΟΙΕΕ), το Ινστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας, Ομάδα Έργου «Επιστήμη   και    Κοινωνία»   -  «200    Χρόνια    από    την    Ελληνική Επανάσταση» από Ιόνιο Πανεπιστήμιο με στήριξη Ελληνικού   Ιδρύματος  Έρευνας  και Καινοτομίας. Δηλώσεις συμμετοχής  στην ηλεκτρονική φόρμα  που αναγράφεται στο επισυναπτόμενο έγγραφο μέχρι την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020 .  Η παρουσίαση της ημερίδας θα γίνει επίσης στην ελληνική νοηματική από τον κ. Φουφουδάκη Ματθαίο, Εκπαιδευτικό ΠΕ01, Διερμηνέα ΕΝΓ.

Β. Οι ως άνω Διευθύνσεις προτίθενται να ιδρύσουν Περιφερειακό Δίκτυο Πολιτιστικών Θεμάτων με τίτλο: «1821, πριν και μετά: Όταν όλα αλλάζουν. Η περίπτωση της Αττικής» με ενδεικτική θεματολογία που επισυνάπτεται. Για να ενταχθεί μια σχολική μονάδα στο δίκτυο θα πρέπει να υλοποιεί σχολικό πρόγραμμα Πολιτιστικών Θεμάτων με θέμα που εντάσσεται στην ευρύτερη θεματολογία του. Το δίκτυο θα υποστηριχθεί με σειρά σεμιναρίων, συνεργασίες, προτάσεις, καθώς και με εκπαιδευτικό υλικό.

ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ

- ΈΓΓΡΑΦΟ "ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΘΕΜΑ 1821-2021 ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΠΗΓΕΣ" ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΟ

- ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ- ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΔΙΚΤΥΟΥ

16822 Διαδικτυακό σεμινάριο Πολιτιστικών Θεμάτων “Τέχνη και Μουσείο: Παιχνίδια χωρίς τέλος”

Η  Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης  Πειραιά και οι Διευθύνσεις  Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Α’, Β΄, Γ, Δ΄ Αθήνας και Ανατολικής Αττικής, δια των Υπευθύνων Πολιτιστικών Θεμάτων, σε συνεργασία με το  Ίδρυμα Εικαστικών Τεχνών και Μουσικής Β. & Μ. Θεοχαράκη, διοργανώνουν εξ  αποστάσεως επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: «Τέχνη και Μουσείο: Παιχνίδια χωρίς τέλος».Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 13 Οκτωβρίου 2020, μέσω  ηλεκτρονικής πλατφόρμας.

Οι ενδιαφερόμενες/οι εκπαιδευτικοί παρακαλούνται να συμπληρώσουν την  ηλεκτρονική φόρμα στον σύνδεσμο  που αναγράφεται στο επισυναπτόμενο  έγγραφο  μέχρι την Παρασκευή, 9 Οκτωβρίου 2020, 1μμ . Οι  συμμετοχές για κάθε Διεύθυνση  είναι περιορισμένες.

Ψηφιακό υποστηρικτικό υλικό-ψηφιακές δράσεις φορέων και άλλο ψηφιακό εκπαιδευτικό υλικό

Ψηφιακό  υποστηρικτικό υλικό και ψηφιακές δράσεις φορέων -  Ψηφιακό υλικό για την Επανάσταση του 1821 με αφορμή την επέτειο των  200 χρόνων από την Επανάσταση  και υλικό  με αφορμή την επέτειο των  2.500 χρόνων από την Ναυμαχία της Σαλαμίνας.

9591 ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ (Π.Ε-Α.Υ-Π.Θ.) 2019-20

Σχετικά  με την ολοκλήρωση των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων (Περιβαλλοντικής Εκπ/σης, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικών Θεμάτων), οι  Διευθύντριες/Διευθυντές, Προϊστάμενες/νοι των Σχολικών Μονάδων και οι συντονίστριες/στές των προγραμμάτων να λάβουν υπόψη τις  οδηγίες που εμπεριέχονται στο συνημμένο έγγραφο 1.
Η αποστολή του πίνακα (συνημμένο έγγραφο 2) από τις/τους Διευθύντριες/Διευθυντές  Προϊστάμενες/νοι των Σχολικών Μονάδων και η συμπλήρωση της σχετικής φόρμας (ο σύνδεσμος της φόρμας αναγράφεται στο συνημμένο έγγραφο 1) από τις/τους συντονίστριες/στές να έχουν ολοκληρωθεί έως και την Τρίτη 30 Ιουνίου 2020.
Μετά την επαλήθευση των στοιχείων που θα αποσταλούν, θα εκδοθούν οι σχετικές βεβαιώσεις (βλέπε συνημμένο έγγραφο 1).
Με την ευχή να είστε πάντα υγιείς και δημιουργικοί!

1. 9591 ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ (ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ/ΝΤΡΙΕΣ-ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΥΣ/ΝΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ/ΣΤΡΙΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧΟΛ. ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ )
2. ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΔ 2019-20 (ΓΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ/ΝΤΡΙΕΣ-ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΥΣ/ΝΕΣ)
3. ΕΓΓΡΑΦΟ Υ.ΠΑΙ.Θ.  (ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΠΣΔ)

Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Πολιτιστικά