Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Πολιτιστικά

Πολιτιστικά

Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων: Αρβανιταντώνη ΒάσωimagesPo

Τηλ.Επικ.: 2104120913
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

16167 Ημερίδα για το δικαίωμα των παιδιών στην ελευθερία της έκφρασης «Σωπαίνω, ψιθυρίζω, μιλάω, φωνάζω. Έχω τον λόγο μου!» - Προβολή ταινίας

H Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά δια των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων διοργανώνει, σε συνεργασία με το Δίκτυο για τα Δικαιώματα του Παιδιού, την Παιδαγωγική Ομάδα «Το Σκασιαρχείο. Πειραματικοί ψηλαφισμοί για ένα σχολείο της κοινότητας» και υπεύθυνους/ες Σχολικών Δραστηριοτήτων των Διευθύνσεων Π.Ε. Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄ Αθήνας, Ανατολικής και Δυτικής Αττικής, ημερίδα για το δικαίωμα των παιδιών στην ελευθερία της έκφρασης με τίτλο «Σωπαίνω, ψιθυρίζω, μιλάω, φωνάζω. Έχω τον λόγο μου!», την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου, και ώρες 16:00-19:45, στην αίθουσα του κινηματογράφου Αλκυονίς στην Αθήνα.

Αίτηση  μέχρι τη Δευτέρα  20/11/2017.

ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ

16167 ΗΜΕΡΙΔΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Πρόσκληση Εκπαιδευτικών για Συμμετοχή στο Εισαγωγικό Σεμινάριο Σχολικών Δραστηριοτήτων

Η Διεύθυνση Α/θμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια των  Υπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Πολιτιστικών Θεμάτων, Αγωγής Υγείας,   διοργανώνει σεμινάριο με θέμα: «Σχεδιασμός και Υλοποίηση Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων». Σκοπός του σεμιναρίου είναι η ανάδειξη της σπουδαιότητας των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων στη σχολική κοινότητα και την ανάλυση των παραμέτρων που πρέπει να λάβουν υπόψη τους οι εκπαιδευτικοί κατά την υλοποίηση των ως άνω Προγραμμάτων.

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ 2017-18

ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ   ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΝΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ (με ευθύνη της/του Διευθύντριας/ντή, Προϊσταμένης/νου)
ΜΕΧΡΙ ΔΕΥΤΕΡΑ 27/11/2017 ΜΌΝΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΣΤΟ E-MAILΑυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ΚΑΙ ΘΑ   ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΒΙΒΑΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ.

1. Εγκύκλιο Σχολ. Δραστηριοτήτων ΥΠΠΕΘ, 2017-18

2. Οδηγίες υποβολής προγραμμάτων Σχολ. Δραστηριοτήτων για την Α/θμια Εκπ/ση (Περιβαλλοντική Αγωγή, Αγωγή Υγείας, Πολιτιστικά Θέματα).

3. Συνολικός πίνακας προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων

4. Προδιαγραφές συμπλήρωσης της παιδαγωγικής διαδικασίας ενός προγράμματος

5. Ενδεικτική θεματολογία των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων

6. Έντυπο υποβολής σχεδίου προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

7. Έντυπο υποβολής σχεδίου προγράμματος Αγωγής Υγείας

8. Έντυπο  υποβολής σχεδίου προγράμματος Πολιτιστικών Θεμάτων

Ημερίδα παρουσίασης των Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων και των Κοινωνικών Δράσεων της Εθνικής Λυρικής Σκηνής και παρακολούθηση συναυλίας

Η Διεύθυνση Α/θμιας Εκπ/σης Πειραιά, δια της Υπεύθυνης Πολιτιστικών Θεμάτων, διοργανώνει, σε συνεργασία με το τμήμα Εκπαιδευτικών και Κοινωνικών Δράσεων της Εθνικής Λυρικής Σκηνής και τις Διευθύνσεις Π.Ε. Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄ Αθήνας και Ανατ. Αττικής (υπεύθυνες Πολιτιστικών Θεμάτων), ημερίδα Παρουσίασης των Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων και των Κοινωνικών Δράσεων της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, το Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2017.

ΗΜΕΡΙΔΑ ΕΛΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΥΛΙΑ

14382 Iστορική ξενάγηση στην έκθεση: «Έτσι σώθηκε η Ηλεκτρική… Μια μάχη στην καρδιά της Απελευθέρωσης»

Iστορική ξενάγηση στην έκθεση:«Έτσι σώθηκε η Ηλεκτρική… Μια μάχη στην καρδιά της Απελευθέρωσης»  διοργανώνει η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια των  Υπευθύνων  Πολιτιστικών Θεμάτων και Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, σε συνεργασία με τον Τομέα Αρχείων/ Ιστορικό Αρχείο ΔΕΗ, την Τετάρτη 1 Νοεμβρίου  2017, 18.00 – 19.00, στον  Ατμοηλεκτρικό Σταθμό Αγίου Γεωργίου στο Κερατσίνι.

Αποστολή συμμετοχής μέχρι  και  τη Δευτέρα 30  Οκτωβρίου 2017.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΥΝΗΜΜΕΝΟ ΕΓΓΡΑΦΟ και ΤΟ ΧΑΡΤΗ-ΠΡΟΣΒΑΣΗ

14382  Iστορική ξενάγηση