Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Πολιτιστικά

Πολιτιστικά

Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων: Αρβανιταντώνη ΒάσωimagesPo

Τηλ.Επικ.: 2104120913
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Διήμερο σεμινάριο δημιουργικής γραφής «Ιστορίες για την Ιστορία»

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια της Υπεύθυνης  Πολιτιστικών Θεμάτων, σε συνεργασία με το Γραφείο  Εκπαιδευτικών  Προγραμμάτων της  Εφορείας Αρχαιοτήτων  Πειραιά και Νήσων,  διοργανώνουν διήμερο σεμινάριο δημιουργικής γραφής για εκπαιδευτικούς, με τίτλο: «Ιστορίες για την Ιστορία»- προτάσεις και ιδέες για τη δημιουργική αξιοποίηση του μουσείου. Αίτηση συμμετοχής μέχρι τη Δευτέρα 29/10/2018.

18512 Ημερίδα στο Αρχαιολογικό Μουσείο Κολώνας Αίγινας: «… του ανέμου και της φωτιάς»

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια των  Υπευθύνων  Πολιτιστικών Θεμάτων και  Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, σε συνεργασία  με το Γραφείο  Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων της  Εφορείας Αρχαιοτήτων   Πειραιά και Νήσων και στο πλαίσιο  των  εκδηλώσεων  «Περιβάλλον και  Πολιτισμός 2018 «Πνοές Ανέμων» διοργανώνει  ημερίδα  με εκπαιδευτική  θεματική περιήγηση  στο  Αρχαιολογικό  Μουσείο Κολώνας Αίγινας με  τίτλο «… του ανέμου και της φωτιάς» το Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2018,   11.00 – 13.00 στο Αρχαιολογικό Μουσείο Κολώνας Αίγινας.
 Aίτηση συμμετοχής μέχρι  την Τετάρτη  17 Οκτωβρίου 2018.

ΗΜΕΡΙΔΑ ΣΤΗΝ ΑΙΓΙΝΑ

17025 Πραγματοποίηση Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πόρου

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά και  η Εφορεία  Αρχαιοτήτων Πειραιά και Νήσων πραγματοποιούν 2  εκπαιδευτικά  προγράμματα στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πόρου από 21 έως  24  Μαΐου 2019.
Κάθε σχολική μονάδα που ενδιαφέρεται μπορεί να συμμετέχει σε ένα  πρόγραμμα  και να  αποστείλει τη συνημμένη  αίτηση επιλέγοντας το  πρόγραμμα που επιθυμεί μέχρι  τη Δευτέρα 8  Οκτωβρίου 2018.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ
ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

17026 Πραγματοποίηση Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων στο Αρχαιολογικό Μουσείο Κυθήρων

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά και  η Εφορεία  Αρχαιοτήτων Πειραιά και Νήσων πραγματοποιούν 3  εκπαιδευτικά  προγράμματα στο Αρχαιολογικό Μουσείο Κυθήρων από 15 έως  17  Μαΐου 2019.

EΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ
ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

15741 Πραγματοποίηση Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων στο Αρχαιολογικό Μουσείο Σαλαμίνας 2018-19

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια της Υπευθύνου Πολιτιστικών Θεμάτων, και το Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων της Εφορείας Αρχαιοτήτων  Πειραιά και Νήσων, πραγματοποιούν 2 εκπαιδευτικά προγράμματα στο Αρχαιολογικό Μουσείο Σαλαμίνας για τα δημοτικά σχολεία Σαλαμίνας.Τα προγράμματα θα υλοποιηθούν  25 έως 28 Σεπτεμβρίου 2018, 9 και 16  Νοεμβρίου 2018 στο Αρχαιολογικό Μουσείο Σαλαμίνας. Κάθε σχολική μονάδα που ενδιαφέρεται μπορεί να συμμετέχει σε ένα πρόγραμμα  και να  αποστείλει τη συνημμένη  αίτηση επιλέγοντας το πρόγραμμα που επιθυμεί μέχρι την Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου 2018.

Εκπαιδευτικά προγράμματα

Αίτηση

ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ 2017-2018 ΚΑΙ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

Η Διεύθυνση Α/θμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, διά των Υπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης- Αγωγής Υγείας-Πολιτιστικών Θεμάτων, διοργανώνει ημερίδα Α) παρουσίασης προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων από εκπαιδευτικούς που έχουν υλοποιήσει αντίστοιχο πρόγραμμα κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά Β) υλοποίηση βιωματικού εργαστηρίου. Σάββατο 9 Ιουνίου 20186, 09.30-13.30 στην αίθουσα εκδηλώσεων του  20ου Δ.Σ. Κερατσινίου.

1.10125 Ημερίδα παρουσίασης προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων
2.Πρόγραμμα ημερίδας