Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Πολιτιστικά Εγκύκλιοι - Έγγραφα

Εγκύκλιοι (Πολιτιστικά)

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια της Υπευθύνου Πολιτιστικών Θεμάτων, και το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά, σε συνέχεια των τριών προηγούμενων επιτυχημένων θεατρικών μαθητικών δημιουργιών, προτίθενται να πραγματοποιήσουν το 4ο διήμερο μαθητικών δημιουργιών των Δημοτικών Σχολείων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά. Το θεατρικό διήμερο θα ενταχθεί στο Φεστιβάλ Ελληνικού Έργου -Η δυναμική του ελληνικού   λόγου στο θέατρο - (Μάρτιος, Απρίλιος, Μάιος)   για την ανάδειξη και προώθηση του ελληνικού θεατρικού κειμένου και τη γνωριμία και εξοικείωση του κοινού με τη θεατρική πράξη. Στα πλαίσια αυτά, τη φετινή χρονιά οι μαθήτριες/τές θα γράψουν ένα μικρό θεατρικό έργο και θα το παρουσιάσουν στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά.  Aίτηση έως Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2017

13550 Θεατρική μαθητική δημιουργία στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά «Οι μαθήτριες/ές γράφουν και παίζουν»

Αίτηση συμμετοχής

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «κι αν ήσουν εσύ;»

Το πρόγραμμα «κι αν ήσουν εσύ;» είναι ένα πρόγραμμα για την ευαισθητοποίη-ση της ευρύτερης εκπαιδευτικής κοινότητας στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων με την αξιοποίηση βιωματικών δραστηριοτήτων και τεχνικών θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος.

ΟΡΓΑΝΩΣΗ-ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ: Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση  με την υποστήριξη της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες.

Όλες οι δράσεις του προγράμματος προσφέρονται δωρεάν.

Σχετικά αρχεία

8ος ΔΙΕΘΝΗΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

Τα σχολεία που θέλουν να λάβουν μέρος θα πρέπει να εκδηλώσουν ενδιαφέρον συμμετοχής  ως τις 3 Νοεμβρίου 2017.

Για αναλυτικές πληροφορίες κλικ εδώ 8ος Διεθνής_ΤΑΙΝΙΕΣ_έντυπο σχολείων

Έγκριση ΥΠΠΕΘ ΕΞ – 117244 – 2017 – 8ος ΔΙΕΘΝΗΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ – Έκδοση 1

ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ ΚΑΙ 17H ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΝΕΑΝΙΚΗΣ ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ CAMERA ZIZANIO

Η 17η διοργάνωση της Camera Zizanio θα πραγματοποιηθεί από  τις 2 ως τις 9 Δεκεμβρίου 2017 στον Πύργο Ηλείας παράλληλα με το 20o Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους.

• Δικαίωμα συμμετοχής έχουν ταινίες που έχουν δημιουργηθεί από παιδιά και νέους έως 20 ετών.
  • Αιτήσεις συμμετοχής γίνονται δεκτές μέχρι τις 10 Οκτωβρίου 2017

Έγκριση ΥΠΠΕΘ ΕΞ – 156023 – 2017 -20 ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ ΚΑΙ 17 ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΝΕΑΝΙΚΗΣ-1

2017 ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΙ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ

H Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών προκηρύσσει για την τρέχουσα σχολική χρονιά λογοτεχνικούς και μουσικούς Διαγωνισμούς για μαθητές Δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων.
Κλικ στα παρακάτω:

ΕΞ – 149566 – 2017 – ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΙ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ (έγκριση του ΥΠΠΕΘ)

Έγγραφο ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ

Έγγραφο ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ