Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Πολιτιστικά Εγκύκλιοι - Έγγραφα

Εγκύκλιοι (Πολιτιστικά)

18181. Δανεισμός βιβλίων παιδικής λογοτεχνίας με θέμα τη σχολική βία

H Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια των Υπευθύνων Πολιτιστικών Θεμάτων και Αγωγής Υγείας, σε συνεργασία με το Ελληνικό Τμήμα της Διεθνούς Οργάνωσης Βιβλίων για τη Νεότητα- ΙΒΒΥ (Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου) διαθέτει προς δανεισμό εκπαιδευτικό υλικό με λογοτεχνικά βιβλία για παιδιά, που έχουν ως θέμα την σχολική βία.
 Aίτηση  για δανειστικό υλικό  ως την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2017.

18181. «Δανεισμός βιβλίων παιδικής λογοτεχνίας με θέμα τη σχολική βία»

Αίτηση

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ 2017-18

ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ   ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΝΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ (με ευθύνη της/του Διευθύντριας/ντή, Προϊσταμένης/νου)
ΜΕΧΡΙ ΔΕΥΤΕΡΑ 27/11/2017 ΜΌΝΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΣΤΟ E-MAILΑυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ΚΑΙ ΘΑ   ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΒΙΒΑΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ.

1. Εγκύκλιο Σχολ. Δραστηριοτήτων ΥΠΠΕΘ, 2017-18

2. Οδηγίες υποβολής προγραμμάτων Σχολ. Δραστηριοτήτων για την Α/θμια Εκπ/ση (Περιβαλλοντική Αγωγή, Αγωγή Υγείας, Πολιτιστικά Θέματα).

3. Συνολικός πίνακας προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων

4. Προδιαγραφές συμπλήρωσης της παιδαγωγικής διαδικασίας ενός προγράμματος

5. Ενδεικτική θεματολογία των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων

6. Έντυπο υποβολής σχεδίου προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

7. Έντυπο υποβολής σχεδίου προγράμματος Αγωγής Υγείας

8. Έντυπο  υποβολής σχεδίου προγράμματος Πολιτιστικών Θεμάτων

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια της Υπευθύνου Πολιτιστικών Θεμάτων, και το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά, σε συνέχεια των τριών προηγούμενων επιτυχημένων θεατρικών μαθητικών δημιουργιών, προτίθενται να πραγματοποιήσουν το 4ο διήμερο μαθητικών δημιουργιών των Δημοτικών Σχολείων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά. Το θεατρικό διήμερο θα ενταχθεί στο Φεστιβάλ Ελληνικού Έργου -Η δυναμική του ελληνικού   λόγου στο θέατρο - (Μάρτιος, Απρίλιος, Μάιος)   για την ανάδειξη και προώθηση του ελληνικού θεατρικού κειμένου και τη γνωριμία και εξοικείωση του κοινού με τη θεατρική πράξη. Στα πλαίσια αυτά, τη φετινή χρονιά οι μαθήτριες/τές θα γράψουν ένα μικρό θεατρικό έργο και θα το παρουσιάσουν στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά.  Aίτηση έως Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2017

13550 Θεατρική μαθητική δημιουργία στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά «Οι μαθήτριες/ές γράφουν και παίζουν»

Αίτηση συμμετοχής

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «κι αν ήσουν εσύ;»

Το πρόγραμμα «κι αν ήσουν εσύ;» είναι ένα πρόγραμμα για την ευαισθητοποίη-ση της ευρύτερης εκπαιδευτικής κοινότητας στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων με την αξιοποίηση βιωματικών δραστηριοτήτων και τεχνικών θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος.

ΟΡΓΑΝΩΣΗ-ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ: Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση  με την υποστήριξη της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες.

Όλες οι δράσεις του προγράμματος προσφέρονται δωρεάν.

Σχετικά αρχεία

8ος ΔΙΕΘΝΗΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

Τα σχολεία που θέλουν να λάβουν μέρος θα πρέπει να εκδηλώσουν ενδιαφέρον συμμετοχής  ως τις 3 Νοεμβρίου 2017.

Για αναλυτικές πληροφορίες κλικ εδώ 8ος Διεθνής_ΤΑΙΝΙΕΣ_έντυπο σχολείων

Έγκριση ΥΠΠΕΘ ΕΞ – 117244 – 2017 – 8ος ΔΙΕΘΝΗΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ – Έκδοση 1

Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Πολιτιστικά Εγκύκλιοι - Έγγραφα