Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Πολιτιστικά Σεμινάρια - Εκδηλώσεις

Σεμινάρια (Πολιτιστικά)

Διαδικτυακό σεμινάριο Πολιτιστικών Θεμάτων «Παραμύθι-προφορικότητα και πολλαπλή νοημοσύνη»

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά  και οι Διευθύνσεις  Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Α’, Β΄, Γ΄, Δ΄ Αθήνας, Ανατολικής Αττικής και  Δυτικής Αττικής, δια των Υπευθύνων Πολιτιστικών Θεμάτων, διοργανώνουν  επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: «Παραμύθι-προφορικότητα και πολλαπλή  νοημοσύνη».
Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 24/6/20, 17:30 – 19:30  μέσω της πλατφόρμας WebEx Events.
Οι ενδιαφερόμενες/οι εκπαιδευτικοί παρακαλούνται να συμπληρώσουν την  ηλεκτρονική φόρμα  που αναγράφεται στο επισυναπτόμενο έγγραφο μέχρι  την Τρίτη 23 Ιουνίου 2020 και ώρα 11 π.μ.

7181 Ημερίδα εξ αποστάσεως «Η κούκλα και το κουκλοθέατρο στην εκπαίδευση»

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά και  οι  Διευθύνσεις  Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄ Αθήνας, Αν. Αττικής και Δ.  Αττικής, δια των Υπευθύνων Πολιτιστικών Θεμάτων, σε συνεργασία με το  Εικαστικό Θέατρο Κούκλας «Πράσσειν Άλογα»  και  το Δίκτυο για το  Θέατρο στην Εκπαίδευση, διοργανώνουν ημερίδα εξ αποστάσεως με τίτλο  ««Η κούκλα και το κουκλοθέατρο στην εκπαίδευση». Η ημερίδα θα  πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 28/5/20, 17:30 – 19.40,  μέσω  ηλεκτρονικής πλατφόρμας .

Οι ενδιαφερόμενες/οι εκπαιδευτικοί παρακαλούνται να συμπληρώσουν την  ηλεκτρονική φόρμα στον σύνδεσμο  που αναγράφεται στο επισυναπτόμενο  έγγραφο  μέχρι την Τετάρτη, 27 Μαΐου 2020 και ώρα 11 π.μ.  Οι  συμμετοχές για κάθε Διεύθυνση  είναι περιορισμένες.

3902 Βιωματικό σεμινάριο «Στο παλιό σπίτι με τα μυστικά: ένα θησαυροφυλάκιο της Ιστορίας στον αρχαιότερο επώνυμο δρόμο της Ευρώπης»

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια της Υπευθύνου  Πολιτιστικών Θεμάτων, σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία  Περιβάλλοντος και Πολιτισμού διοργανώνουν  βιωματικό σεμινάριο για  εκπαιδευτικούς Δημοτικών Σχολείων της Διεύθυνσης,  με θέμα: «Στο παλιό σπίτι με τα μυστικά: ένα  θησαυροφυλάκιο της Ιστορίας στον αρχαιότερο επώνυμο δρόμο της Ευρώπης». Το σεμινάριο   θα υλοποιηθεί, το Σάββατο 7 Μαρτίου 2020, 12.30 - 14.00.
Για περισσότερες πληροφορίες δείτε τη σχετική συνημμένη πρόσκληση.

Αιτήσεις έως και την Τετάρτη  4/3/2020.

2545 Βιωματικό σεμινάριο: «Η Αρχαία Ελληνική Τεχνολογία και Μουσική μέσα από μουσειακά εκθέματα στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κώστα Κοτσανά: Βιωματικές διαδραστικές περιηγήσεις »

Η Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά, δια της Υπεύθυνης Πολιτιστικών Θεμάτων και  του Υπευθύνου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, σε συνεργασία με το Μουσείο  Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κώστα Κοτσανά στην Αθήνα, διοργανώνει  βιωματικό σεμινάριο με θέμα: «Η Αρχαία Ελληνική Τεχνολογία και Μουσική  μέσα από μουσειακά εκθέματα στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας  Κώστα Κοτσανά: Βιωματικές διαδραστικές περιηγήσεις ». Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου 2020,  στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κώστα Κοτσανά. Αιτήσεις συμμετοχής έως και 16 /2/2020.

ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ

-ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΟΤΣΑΝΑ
-ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

1905 Βιωματικό Εργαστήρι για τη Δημοκρατία στη σχολική τάξη και πράξη με τίτλο: «Η ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ», ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΣΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

Η  Δ/νση Π.Ε. Πειραιά, δια των Υπευθύνων Αγωγής Υγείας και  Πολιτιστικών Θεμάτων, διοργανώνει σε συνεργασία με τον κο Μόσχο  Γιώργο, νομικό, Συνήγορο του Παιδιού για δεκαπέντε περίπου έτη  (2003-2018) και την κα Καλησώρα Ασπασία, εκπαιδευτικό Πρωτοβάθμιας  Εκπαίδευσης, βιωματικό εργαστήρι με τίτλο: «Η Συνέλευση των Παιδιών»,  τα πρώτα βήματα άσκησης στη δημοκρατία.Για περισσότερες πληροφορίες (Σκοποθεσία Εργαστηρίου, ημερομηνία και  τόπος διεξαγωγής, εμψυχωτές-συνοπτικά βιογραφικά στοιχεία) αφενός  δείτε τη σχετική συνημμένη Πρόσκληση με αρ. Πρωτ 1905/29-01-2020, αφετέρου το έτερο συνημμένο αρχείο (pdf). Αιτήσεις έως Τρίτη 4 Φεβρουαρίου 2020.

98 Βιωματικό εργαστήριο «Τα παιχνίδια στην αρχαία Ελλάδα»

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια της Υπευθύνου  Πολιτιστικών Θεμάτων, σε συνεργασία με το  Τμήμα Εκπαιδευτικών  Προγραμμάτων του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης διοργανώνει  βιωματικό  εργαστήριο για εκπαιδευτικούς,  με θέμα: Τα παιχνίδια  στην αρχαία  Ελλάδα.
Το βιωματικό εργαστήρι  θα υλοποιηθεί  την Πέμπτη  23 Ιανουαρίου 2020, 17.00 - 20.00, στο  Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης για  25 εκπαιδευτικούς.
Aιτήσεις έως και την  Τρίτη  21/1/2020.

-ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΥΚΛΑΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
-ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ