Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Πολιτιστικά Σεμινάρια - Εκδηλώσεις

Σεμινάρια (Πολιτιστικά)

98 Βιωματικό εργαστήριο «Τα παιχνίδια στην αρχαία Ελλάδα»

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια της Υπευθύνου  Πολιτιστικών Θεμάτων, σε συνεργασία με το  Τμήμα Εκπαιδευτικών  Προγραμμάτων του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης διοργανώνει  βιωματικό  εργαστήριο για εκπαιδευτικούς,  με θέμα: Τα παιχνίδια  στην αρχαία  Ελλάδα.
Το βιωματικό εργαστήρι  θα υλοποιηθεί  την Πέμπτη  23 Ιανουαρίου 2020, 17.00 - 20.00, στο  Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης για  25 εκπαιδευτικούς.
Aιτήσεις έως και την  Τρίτη  21/1/2020.

-ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΥΚΛΑΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
-ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

25253 Επιμορφωτική συνάντηση «Τέχνη και μουσική με ΑμεΑ. Οφέλη και δυνατότητες»

H Διεύθυνση Α/θμιας Εκπαίδευσης Πειραιά και οι  Διευθύνσεις Α/θμιας  Εκπαίδευσης Α΄, Β΄, Γ΄,Δ΄ Αθήνας και Ανατολικής Αττικής, δια των  Υπευθύνων Πολιτιστικών Θεμάτων, διοργανώνουν,  σε συνεργασία με τo  Ίδρυμα Εικαστικών Τεχνών και Μουσικής Β. & Μ. Θεοχαράκη και την Αστική  Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία Music & Art 4 All, επιμορφωτική συνάντηση με  θέμα: «Τέχνη και μουσική με ΑμεΑ. Οφέλη και δυνατότητες», το Σάββατο  14 Δεκεμβρίου 2019, και  ώρες 13:15-15:00 στο αμφιθέατρο του Ιδρύματος
Εικαστικών Τεχνών και Μουσικής Β. & Μ. Θεοχαράκη(Βασιλίσσης Σοφίας 9 &  Μέρλιν 1, Αθήνα).Αιτήσεις μέχρι την Τετάρτη 11 Δεκεμβρίου 2019.

«Τέχνη και μουσική με ΑμεΑ. Οφέλη και δυνατότητες»

24764 Ημερίδα για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα και το σχετικό υλικό «Οι φρουροί της Ηετιώνειας»

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια της Υπεύθυνης  Πολιτιστικών Θεμάτων, σε συνεργασία με το Γραφείο  Εκπαιδευτικών  Προγραμμάτων της  Εφορείας Αρχαιοτήτων  Πειραιά και Νήσων, διοργανώνουν ημερίδα για εκπαιδευτικούς Δημοτικών Σχολείων, με τίτλο: «Γνωριμία με ένα νέο επισκέψιμο αρχαιολογικό χώρο του Πειραιά και τα  εκπαιδευτικά του προγράμματα».
Η ημερίδα θα διεξαχθεί το Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2019, 10.00-12μμ στον Αρχαιολογικό χώρο της Ηετιώνειας Πύλης,  Κανάρη 58, Δραπετσώνα.
Όσες/οι εκπαιδευτικοί ενδιαφέρονται μπορούν  να αποστείλουν   τη  συνημμένη  αίτηση στο e-mail που  αναγράφεται στην  αίτηση έως και την  Πέμπτη 12/12/2019.

-ΗΜΕΡΙΔΑ
-ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
-ΧΑΡΤΗΣ-ΠΡΟΣΒΑΣΗ

23625 Επιμορφωτικές συναντήσεις και εργαστήρια για τα 30 χρόνια της Διεθνούς Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Παιδιού

Η  Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά δια των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων  (Πολιτιστικά Θέματα- Περιβαλλοντική Εκπαίδευση- Αγωγή Υγείας)  και οι  Διευθύνσεις Π.Ε. Α΄, Β’, Γ’, Δ’, Ανατολικής Αττικής και Δυτικής  Αττικής, σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος και την   Παιδαγωγική  Ομάδα «Το Σκασιαρχείο» διοργανώνουν δύο ημέρες συναντήσεων  για τα 30  χρόνια της Διεθνούς Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Παιδιού, στις 29  και 30/11/2019, στο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος, Αθήνα.
Αιτήσεις  έως και την Τρίτη, 26 Νοεμβρίου 2019, 12.30 μμ.

Επιμορφωτικές συναντήσεις και εργαστήρια- Δικαιώματα παιδιού

21193 Επιμορφωτική συνάντηση και εργαστήρια για τη συνεργατικότητα στο σχολείο

Η  Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά δια των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων   και οι Διευθύνσεις Π.Ε. Α΄, Β’, Γ’, Δ’, Ανατολικής Αττικής και Δυτικής  Αττικής, σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος και την   Παιδαγωγική  Ομάδα  «Το Σκασιαρχείο» διοργανώνουν,δύο ημέρες  συναντήσεων για τη συνεργατικότητα στο σχολείο, στις 31/10  και  1/11/2019, στο Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος, Σίνα 31, Αθήνα.
Αιτήσεις  έως και την Τρίτη, 29 Οκτωβρίου 2019, 10.30 πμ.

18085 Ημερίδα με βιωματικό εργαστήριο «Εκπαιδευτικά προγράμματα με αφορμή την έκθεση για τον Μάνο Κατράκη»

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια της Υπεύθυνης  Πολιτιστικών Θεμάτων, σε συνεργασία με το  Τμήμα Θεάτρων και  Κινηματογράφων του Δήμου Πειραιά και τη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά  διοργανώνει ημερίδα με βιωματικό εργαστήριο για εκπαιδευτικούς,  με  θέμα:  Εκπαιδευτικά προγράμματα με αφορμή την έκθεση του Μάνου Κατράκη.
Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2019,  10.00-12.30 μμ στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά .
Ατήσεις  έως και την Πέμπτη 3/10/2019.

ΗΜΕΡΙΔΑ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ
ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ