Αρχική Σελίδα Σχολ. Δραστηριότητες Πολιτιστικά Σεμινάρια - Εκδηλώσεις Σχολικές Δραστηριότητες (δεν θα δημοσιεύετε άρθρα σε αυτή την κατηγορία!)

Σχολικές Δραστηριότητες (δεν θα δημοσιεύετε άρθρα σε αυτή την κατηγορία!)

Πρόσκληση για Συμμετοχή σε Ημερίδα με τίτλο: «Ψυχική Υγεία και Συναισθηματική Ανάπτυξη Παιδιών και Εφήβων»

H Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια του Υπεύθυνου Αγωγής Υγείας, σε συνεργασία με την Εταιρεία Ψυχοκοινωνικών Μελετών/ “Πλόες” διοργανώνει επιμορφωτική ημερίδα με τίτλο: «Ψυχική Υγεία και Συναισθηματική Ανάπτυξη Παιδιών και Εφήβων».

Θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 10/3/2020 (17:00-20:00) στο 1ο Ειδικό Δ.Σ. Δραπετσώνας και απευθύνεται σε όλους/ες τους/τις εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων, στο ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό και ειδικό βοηθητικό προσωπικό και στους σχολικούς ψυχολόγους της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη σκοποθεσία της Ημερίδας, την ημερομηνία και τον τόπο διεξαγωγής, τις/τους εισηγήτριες/εισηγητές και το Πρόγραμμα δείτε τη σχετική συνημμένη Πρόσκληση.

Πρόσκληση Ημερίδα "Ψυχική Υγεία και Συναισθηματική Ανάπτυξη Παιδιών και Εφήβων"

Σεμινάριο Αγωγής Υγείας "KIDS SAVE LIVES-Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές"

Η  Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά δια του Υπεύθυνου Αγωγής Υγείας διοργανώνει  επιμορφωτικό σεμινάριο (με πρακτική εξάσκηση) Πρώτων Βοηθειών με τίτλο: «KIDS SAVE LIVES-Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές» σε συνεργασία με τον Ανθρωπιστικό Οργανισμό «KIDS SAVE LIVES-ΤΑΠΑΙΔΙΑ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ» και την Ελληνική Εταιρεία Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας (ΕΕΕΠΦ).
Για περισσότερες πληροφορίες (Σκοποθεσία Σεμιναρίου, σύνδεσμος για συμπλήρωση φόρμας Συμμετοχής, ημερομηνία και τόπος διεξαγωγής, εμψυχωτές, Πρόγραμμα) δείτε τη σχετική συνημμένη Πρόσκληση.

Πρόσκληση Σεμινάριο ΑΥ «KIDS SAVE LIVES-Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές»

3902 Βιωματικό σεμινάριο «Στο παλιό σπίτι με τα μυστικά: ένα θησαυροφυλάκιο της Ιστορίας στον αρχαιότερο επώνυμο δρόμο της Ευρώπης»

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια της Υπευθύνου  Πολιτιστικών Θεμάτων, σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία  Περιβάλλοντος και Πολιτισμού διοργανώνουν  βιωματικό σεμινάριο για  εκπαιδευτικούς Δημοτικών Σχολείων της Διεύθυνσης,  με θέμα: «Στο παλιό σπίτι με τα μυστικά: ένα  θησαυροφυλάκιο της Ιστορίας στον αρχαιότερο επώνυμο δρόμο της Ευρώπης». Το σεμινάριο   θα υλοποιηθεί, το Σάββατο 7 Μαρτίου 2020, 12.30 - 14.00.
Για περισσότερες πληροφορίες δείτε τη σχετική συνημμένη πρόσκληση.

Αιτήσεις έως και την Τετάρτη  4/3/2020.

2545 Βιωματικό σεμινάριο: «Η Αρχαία Ελληνική Τεχνολογία και Μουσική μέσα από μουσειακά εκθέματα στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κώστα Κοτσανά: Βιωματικές διαδραστικές περιηγήσεις »

Η Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά, δια της Υπεύθυνης Πολιτιστικών Θεμάτων και  του Υπευθύνου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, σε συνεργασία με το Μουσείο  Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κώστα Κοτσανά στην Αθήνα, διοργανώνει  βιωματικό σεμινάριο με θέμα: «Η Αρχαία Ελληνική Τεχνολογία και Μουσική  μέσα από μουσειακά εκθέματα στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας  Κώστα Κοτσανά: Βιωματικές διαδραστικές περιηγήσεις ». Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου 2020,  στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κώστα Κοτσανά. Αιτήσεις συμμετοχής έως και 16 /2/2020.

ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ

-ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΟΤΣΑΝΑ