Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια των Υπευθύνων Πολιτιστικών Θεμάτων, Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Αγωγής Υγείας, σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Α΄, Δ΄ Αθήνας και Ανατολικής Αττικής, δια των αντίστοιχων Υπευθύνων, και με το Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πειραιώς και Νήσων, διοργανώνει  διαδικτυακή ημερίδα,  στο πλαίσιο του εορτασμού για την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας, με θέμα:«Όψεις της ζωής των γυναικών στην αρχαία Αθήνα και Σπάρτη», την  Τρίτη   12  Μαρτίου 2024  και ώρες 18:00 – 20:00.  Η αρχαιολόγος Εύη Πίνη θα παρουσιάσει στοιχεία της ζωής των γυναικών στην Αθήνα και τη Σπάρτη και θα σχολιάσει την παρουσία της γυναίκας στους μύθους, στην τέχνη, στην θρησκεία και τη λατρεία, τη  θέση της εντός και εκτός του οίκου και το ρόλο της στον δημόσιο και ιδιωτικό βίο των δύο πόλεων. Τέλος θα συζητηθούν  ιδέες και προτάσεις για την παρουσίαση του θέματος στο μουσείο και στη σχολική τάξη.

Οι ενδιαφερόμενες/οι εκπαιδευτικοί παρακαλούνται να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική φόρμα στον σύνδεσμο που αναγράφεται στο επισυναπτόμενο  έγγραφο μέχρι την Κυριακή  10 Μαρτίου 2024.

AA ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ- ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ