Η Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά δια της Υπεύθυνης Αγωγής Υγείας, διοργάνωσε Επιμορφωτική Συνάντηση με θέμα: «Μετά την καραντίνα. Η επιστροφή στην κανονικότητα της σχολικής ζωής : Προβληματισμοί και Προτάσεις», την Τρίτη 13-4-2021 στις 10:30-13:00. Στην πολύ ιδιαίτερη συνθήκη της πανδημίας, καλούμαστε να προσαρμοζόμαστε διαρκώς σε νέα δεδομένα τόσο στην προσωπική και οικογενειακή μας ζωή όσο και στην εκπαιδευτική διαδικασία. Το άνοιγμα των σχολείων θα μας επαναφέρει σε μια νέα εμπειρία της τάξης, μπροστά σε ποικίλα θέματα που θα χρειαστεί να επιλυθούν και να επαναπροσδιοριστούν, με στόχο την προσαρμογή και υποστήριξη των μαθητών μας.
Στην επιμορφωτική συνάντηση απαντήθηκαν ερωτήσεις εκπαιδευτικών και παρουσιάστηκαν προτάσεις από τον Δρ Χρήστο Δημητρακόπουλο, Υπεύθυνο του Ψυχολογικού Ιατρείου Ενηλίκων του Τζανείου Γ.Ν. Πειραιά