Στην υπ. αριθμ. πρωτ. 8771/27.05.2022 Πρόσκλησή μας για την κάλυψη κενών οργανικών θέσεων σε σχολικές μονάδες της Γενικής Αγωγής της ΔΠΕ Πειραιά, συμπεριλαμβάνεται και το 19ο Μονοθέσιο Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού, το οποίο λειτουργεί εντός του Καταστήματος Κράτησης Κορυδαλλού Ι.

Ωστόσο σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 74 και της παρ. 3 του άρθρου 75 του νόμου  4763/2020, οι ελλείψεις εκπαιδευτικού προσωπικού  στις εκπαιδευτικές δομές που λειτουργούν σε Καταστήματα Κράτησης καλύπτονται από εκπαιδευτικούς ειδικών προσόντων, τα οποία καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων.  Δεδομένου ότι δεν έχει εκδοθεί η εν λόγω απόφαση και αναμένεται ειδικό θεσμικό πλαίσιο καθορισμού προσοντολογίου τοποθέτησης, η οργανική θέση προτείνεται με την επιφύλαξη του ως άνω νομοθετικού πλαισίου (υπό έκδοση η υπουργική απόφαση).