Η Διευθύνση Α/θμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, δια της Υπευθύνου Πολιτιτιστκών Θεμάτων, και οι Διευθύνσεις Α/θμιας  Α΄ Αθήνας, Δ΄ Αθήνας και Ανατολικής Αττικής, δια των αντίστοιχων Υπευθύνων, σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.), διοργανώνουν το 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρητορικής Τέχνης, στο πλαίσιο του προγράμματος «Παιχνίδια Ρητορικής Τέχνης στο Σχολείο: Σκέφτομαι… Εκφράζομαι… Επικοινωνώ: Μιλώντας για τις αξίες ζωής», την Κυριακή 21 Απριλίου 2024 στους χώρους της Εθνικής  Βιβλιοθήκης  Ελλάδος (Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος).
Στο Φεστιβάλ καλούνται να συμμετάσχουν μαθητές και μαθήτριες των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων δημοτικών σχολείων.
Στα συνημμένα έγγραφα υπάρχουν σχετικές πληροφορίες: Αναλυτικές οδηγίες συμμετοχής στο 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρητορικής Τέχνης και ενδεικτική θεματολογία / υλικό / προτάσεις ανάγνωσης
Οι ενδιαφερόμενες/οι εκπαιδευτικοί παρακαλούνται να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική φόρμα μέχρι τις 29 Φεβρουαρίου 2024  στον σύνδεσμο που αναγράφεται στο επισυναπτόμενο  έγγραφο (Πρόσκληση συμμετοχής στο 6ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ).

AA Πρόσκληση συμμετοχής στο 6ο μαθητικό Φεστιβάλ Ρητορικής 2024

ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ-ΟΔΗΓΙΕΣ-ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ_ΣΤΟ-6-ΦΕΣΤΙΒΑΛ-ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ