Όπως κάθε χρόνο, πολλά μουσεία της χώρας μας, στο πλαίσιο του  εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων 18/5/ 2020 διοργανώνουν δράσεις για  το κοινό, στις οποίες συμπεριλαμβάνονται και προτάσεις για παιδιά, νέους και οικογένειες. Το θέμα που όρισε το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων  (ICOM)  για τον φετινό εορτασμό είναι: «Μουσεία για την Ισότητα.  Ποικιλομορφία και κοινωνική συνοχή». Λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών που  επιβάλλει η πανδημία, οι δράσεις του φετινού εορτασμού θα γίνουν  ψηφιακά.
Μερικές από τις δράσεις που προβλέπονται για φέτος  θα μπορούσαν να  αξιοποιηθούν από εκπαιδευτικούς και μαθητές/ήτριες. Μπορείτε να  επιλέξετε από τον επισυναπτόμενο  κατάλογο, ανάλογα με τα  ενδιαφέροντα και την ηλικία των μαθητών/ητριών σας και τα θέματα με τα  οποία έχετε ασχοληθεί.