Αγαπητές συνάδελφοι, Αγαπητοί συνάδελφοι

Η ανάληψη των καθηκόντων μου ως Υπεύθυνου Αγωγής Υγείας, στη Διεύθυνση Π.Ε. Πειραιά, αποτελεί για εμένα μια θέση ευθύνης, την οποία θα υπηρετήσω με ισχυρό εσωτερικό κίνητρο και με βασικό σκοπό να υποστηρίξω το δικό σας έργο. Η εμπειρία σας στη ζώσα και μάχιμη εκπαίδευση είναι πολύτιμη και θα προσπαθήσω να συνεισφέρω, με όλες μου τις δυνάμεις, στην καθημερινή σας προσπάθεια.

Τα Προγράμματα Αγωγής Υγείας δε συνιστούν απλά ένα γνωστικό πεδίο. Πραγματεύονται κρίσιμους θεματικούς άξονες, όπως τη σωματική και την ψυχική υγεία, την ποιότητα ζωής (π.χ. διατροφικές συνήθειες), ζητήματα πολιτειότητας και ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Δίνουν έμφαση στην ενίσχυση της θετικής ανάπτυξης και προσαρμογής των μαθητών. Αναδεικνύουν τη σημασία των κοινωνικών και ψυχολογικών παραμέτρων των σχολείων και των τάξεων. Κυρίως, όμως, εμπεριέχουν τις δικές σας πρωτότυπες ιδέες και τη δημιουργική σας διάθεση.

Βέβαιος πως η συνεργασία μας θα είναι ουσιαστική και επωφελής, σας εύχομαι καλή δύναμη και αστείρευτη έμπνευση.

Ο Υπεύθυνος Αγωγής Υγείας Π.Ε. Πειραιά

Πέτρος Ε. Χρυσοστομίδης