Για να δείτε τη σχετική εγκύκλιο ΥΠΑΙΘ, πατήστε εδώ.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4777/2021 (ΦΕΚ 25 τ.Α΄/17-02-2021) και την ως άνω επισυναπτόμενη εγκύκλιο, ως χρόνος υποβολής αίτησης παραίτησης από την Υπηρεσία κατά το τρέχον σχολικό έτος ορίζεται το διάστημα από 17/2/2021 έως και 10/3/2021.
Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί οι οποίοι ανήκουν οργανικά σε σχολικές μονάδες και επιθυμούν να συνταξιοδοτηθούν στις 31/8/2021 όπως λάβουν υπόψη τους τις ακόλουθες οδηγίες:
(α) Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί συμπληρώνουν τα εξής έντυπα: (1) αίτηση παραίτησης, καθώς και (2) υπεύθυνη δήλωση περί πλάνης, ποινικής δίωξης και εκπαιδευτικής άδειας.
(β)  Θεωρούν το γνήσιο της υπογραφής της Υπεύθυνης Δήλωσης μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr). Στη συνέχεια αποστέλλουν τα σχετικά έντυπα ΜΟΝΟ ηλεκτρονικά στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση: mail@dipe-peiraia.att.sch.gr αποκλειστικά κατά το διάστημα από 17 Φεβρουαρίου 2021 έως και 10 Μαρτίου 2021.
(γ) Σημειώνεται ότι υπάρχει δυνατότητα ανάκλησης της αίτησης παραίτησης μέσα σε αποκλειστική προθεσμία ενός (1) μηνός από την ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης.