ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2020-2021 (ΗΤΟΙ 21/6/2021 ΚΑΙ 31/8/2021) ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗΣ

Λαμβάνοντας υπόψη τα μέτρα και τις ρυθμίσεις στο πλαίσιο της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του ιού covid-19, τον αριθμό των αιτήσεων παραίτησης, οι οποίες υποβλήθηκαν στην Υπηρεσία καθώς και τον προγραμματισμό των εργασιών προκειμένου να αποφευχθεί τυχόν καθυστέρηση στην ολοκλήρωση της διαδικασίας καταχώρισης των υπηρεσιακών στοιχείων στην αντίστοιχη ηλεκτρονική πλατφόρμα, σας ενημερώνουμε για τα ακόλουθα:

Α. Στις 23/04/2021, ημέρα Παρασκευή, και ώρα 11:00 π.μ., θα πραγματοποιηθεί τηλεδιάσκεψη του Διευθυντή Εκπαίδευσης Π.Ε. Πειραιά με τους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς, κατά την οποία θα συζητηθεί ο τρόπος διεκπεραίωσης των αιτήσεων και θα διευκρινιστούν τυχόν απορίες και προβληματισμοί. Η παρουσία των ενδιαφερόμενων εκπαιδευτικών κρίνεται απαραίτητη.

Β. Κατά το χρονικό διάστημα από 10/05/2021 έως και 18/06/2021, οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί θα έχουν τη δυνατότητα να καταθέσουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά συνταξιοδότησης, στην έδρα της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά επί της οδού Καραολή Δημητρίου 50, Πειραιά, στον 4ο όροφο κατόπιν επικοινωνίας προκειμένου να οριστεί ο χρόνος συνάντησης. Σχετικά με τον τρόπο προγραμματισμού συνάντησης θα υπάρξει νεότερη ενημέρωση.

Γ. Ο/Η ενδιαφερόμενος/η εκπαιδευτικός είναι ο μόνος υπεύθυνος/η για την ορθή συμπλήρωση των αιτήσεων και των υπεύθυνων δηλώσεων και συνεπώς, κατά τον χρόνο της προγραμματισμένης συνάντησης οφείλει να έχει συμπληρωμένα όλα τα σχετικά έγγραφα με δική του/της ευθύνη. Στο σημείο αυτό σας υπενθυμίζουμε ότι το σύνολο των δικαιολογητικών κατατίθεται σε πέντε (5) αντίτυπα έκαστο.

Δ. Οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι ανήκουν οργανικά σε σχολικές μονάδες της Β’ και Γ’ Πειραιά και αδυνατούν να μεταβούν στην έδρα της Υπηρεσίας μπορούν να αποστείλουν τα δικαιολογητικά αρχικά μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας και εν συνεχεία ταχυδρομικά.

ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΝΟΜΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΝΟΜΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ