Αγαπητές / αγαπητοί συναδέλφισσες / συνάδελφοι,

Μετά από μια δύσκολη και απαιτητική σχολική χρονιά, βρισκόμαστε στην έναρξη του νέου σχολικού έτους 2021-2022 – αισιοδοξώντας να ολοκληρωθεί χωρίς τα προβλήματα της προηγούμενης περιόδου.

Δοκιμαστήκαμε και βγήκαμε νικητές σε δύσκολες συνθήκες υλοποίησης εκπαιδευτικών διαδικασιών, αντιμετωπίσαμε πολλαπλές δυσχέρειες, τις οποίες ξεπεράσαμε και – έχοντας αποκομίσει σημαντική εμπειρία – είμαστε έτοιμοι να ανταπεξέλθουμε σε όλα τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν.

Με αίσθημα ευθύνης συνεισφέρω στην προαγωγή του εκπαιδευτικού έργου μέσα από τη θέση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, προετοιμάζοντας ακόμα μία σχολική χρονιά και ευελπιστώ η άψογη συνεργασία που είχαμε κατά το 2020-2021 να αποτελέσει τη βάση μιας ακόμη πιο δημιουργικής και αποδοτικής περιόδου για όλη την εκπαιδευτική κοινότητα.

Έρχομαι ως συνοδοιπόρος και συμπαραστάτης σε όλες τις δυσκολίες που – ενδεχομένως – προκύψουν, έτσι ώστε να επιτύχουμε όλες τις προσδοκίες μας.

Προτεραιότητα μας είναι οι ανάγκες των μαθητών μας, οι οποίοι αποτελούν και το μέλλον μας. Και αυτοί δοκιμάστηκαν μαζί μας την προηγούμενη σχολική χρονιά. Μέσα από τη δική μας καθοδήγηση, μέσα από το παράδειγμα που θα λάβουν από εμάς, είμαι σίγουρος ότι θα ξεπεράσουν κι εκείνες / εκείνοι, όπως όλη η κοινωνία, σιγά – σιγά, τις δυσκολίες και θα ατενίσουμε όλοι μαζί το αύριο, με αισιοδοξία.

Μην ξεχνάτε ότι είμαστε εμείς που θα μάθουμε στα παιδιά μας να κρατούν σωστά το μέλλον που κρατούν στα χέρια τους.

Καλή, δημιουργική σχολική χρονιά.